Hubble, Edwin Powell
(1889 – 1953)
20. novembra 2009 ubehne 120 rokov od narodenia tohto amerického astronóma. Pôsobil v Yerkesovom observatóriu a v observatóriu na Mount Wilsone. Hubble významnou mierou prispel k napredovaniu v oblasti galaktickej a mimogalaktickej astronómie.
Pre svoj vzhľad dostali galaxie v minulosti názov hmloviny. Do 20. rokov nášho storočia nebol jednotný názor na podstatu galaxií, zväčša sa pokladali za skutočné hmloviny v našej hviezdnej sústave. Až E. Hubble dokázal ich hviezdnu podstatu a veľké vzdialenosti, ktoré ich posunuli ďaleko za hranice našej Galaxie. Pomocou 2,5 m ďalekohľadu observatória na Mount Wilsone (postaveného v roku 1918) rozložil na jednotlivé hviezdy okrajové časti niektorých špirálových hmlovín, a tak dokázal ich hviezdny charakter. Zmeral vzdialenosť hmloviny v Androméde, čím potvrdil svoju domnienku, že sa vesmír rozkladá všade okolo, a že nekončí s hranicami našej Galaxie. Správne potom vyvodil záver, že hmlovina v Androméde je samostatná galaxia podobná tej našej. V priebehu ďalších pozorovaní iných galaxií Hubble objavil, že všetky galaxie nevyzerajú rovnako, ale že sa výzorom odlišujú. Rozsiahly výskum vzdialených hviezdnych sústav umožnil potom čoskoro vytvoriť prvú klasifikáciu galaxií, ktorá sa v podstate používa doposiaľ. Hubblova klasifikácia galaxií bola zavedená Edwinom Hubblom a rozdeľuje galaxie podľa tvaru na tri typy: eliptické galaxie (E), špirálové galaxie (S) a špirálové s priečkou (SB). Neskôr bola Hubblova klasifikácia galaxií doplnená o nepravidelné galaxie (Irr), ktoré sú pripojené na koniec rady S.
Roku 1929 prišiel Hubble na jeden z najväčších objavov astronómie 20. storočia – na rozpínanie vesmíru, ku ktorému dospel porovnaním vzdialeností galaxií s ich radiálnymi rýchlosťami, odvodenými z pozorovaného červeného posunu ich spektrálnych čiar. Výsledným efektom tohto objavu je tzv. Hubblov zákon, ktorý je vyjadrený matematicky Hubblovým vzťahom: V=H.R (V = radiálna rýchlosť galaxie v km/s, R = vzdialenosť v Mpc a H je Hubblova konštanta v km/s). Hubblova konštanta je mierou rozpínania vesmíru.
Hoci Hubble urobil prevratné objavy, najvyššie ocenenie vedcov – Nobelova cena mu unikla. Zomrel v Kalifornii 28. augusta 1953. Nesmrteľnosť vedeckej práce E. P. Hubbla bola umocnená tým, že jeho meno nesie optický ďalekohľad obiehajúci Zem, ktorý bol vynesený na obežnú dráhu okolo Zeme v roku 1990 raketoplánom Discovery – Hubblov ďalekohľad. Od svojho vypustenia sa stal jedným z najdôležitejších ďalekohľadov v dejinách astronómie. Je zodpovedný za mnoho priekopníckych objavov a pomohol astronómom lepšie pochopiť základné problémy astrofyziky. Pomocou ďalekohľadu sa podarilo získať niekoľko snímok, tzv. Hubblových hlbokých polí (angl. Hubble ultra deep fields), tých najvzdialenejších objektov vo vesmíre. Hubblov vesmírny ďalekohľad je súčasťou série Veľké kozmické observatória, ktorú vypracovala NASA. Ďalšími observatóriami sú Comptonove gama observatórium (Compton Gamma Ray Observatory), Röntgenové observatórium Chandra (Chandra X-ray Observatory) a Spitzerov vesmírny ďalekohľad (Spitzer Space Telescope).
Nasledovník Hubblovho teleskopu – Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba má vzlietnuť na obežnú dráhu v roku 2013. Mal by mať oveľa lepšie vlastnosti ako Hubblov vesmírny ďalekohľad. Napriek tomu ho celkom nenahradí, pretože bude pozorovať v infračervenej oblasti spektra.
Renáta Kolivošková