Imrich Szeghy
(1.8.1909 – 27.1.1997)
Imrich Szeghy sa narodil 1. augusta 1909 v Brezovici n/Torysou v intelektuálskej rodine. Po maturite na reálnom gymnáziu v Košiciach v r. 1930 pokračoval v štúdiu prírodných vied (biológia – chémia i fyzika – matematika) na Karlovej univerzite v Prahe, ktoré absolvoval v r. 1935. Spočiatku pôsobil 9 rokov ako pedagóg meštianskej školy vo Vranove n/Topľou, v rokoch 1945 – 55 bol stredoškolským profesorom na gymnáziu v Prešove. Rokom 1955 počnúc až do odchodu do dôchodku v r. 1975, teda plných 20 rokov, pôsobil ako riaditeľ Krajskej hvezdárne v Prešove. Ešte aj po odchode do dôchodku bol 5 rokov aktívne činný vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach n/Topľou, ktoré sám pomáhal založiť a v ktorom výrazne prispel k výskumnej a dokumentačnej činnosti, a podobne i po príchode do Bratislavy v r. 1980, keď rok pôsobil v tunajšom Mestskom múzeu.
Imrich Szeghy bol neobyčajne nadaným, vzdelaným, všestranne zameraným človekom. Okruh jeho záujmov siahal od prírodných vied – fyziky, astronómie, botaniky, cez techniku, históriu, archeológiu, ochranárstvo, turistiku, fotografovanie, až po záujem o ľudovú tvorivosť a folklór. V každom z týchto odborov zanechal výraznú, nezmazateľnú stopu. Ako pedagóg prírodných vied vychoval mnoho generácií študentov, ktorí si dodnes na neho s láskou a úctou spomínajú; mnohí zastávajú v spoločnosti vysoké posty.
Spolu s Alexom Duchoňom bol zakladateľom prvej ľudovej hvezdárne na Slovensku – v Prešove v r. 1948, čím sa natrvalo zapísal do histórie astronómie. Ako neskorší riaditeľ tejto krajskej hvezdárne vykonal veľmi veľa záslužnej výskumnej a osvetovej práce, pod jeho vedením sa z hvezdárne stala nielen prvá, ale i jedna z najvýznamnejších inštitúcií svojho druhu na Slovensku. Pričinil sa i o vytvorenie odbočky slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied v Prešove, bol dlhoročným, veľmi aktívnym členom tejto vedeckej spoločnosti. Svojou prácou a nadšením získal široký okruh záujemcov o astronómiu na Slovensku.
Po celý svoj život bol neúnavne publikačne činný – prispieval do významných odborných periodík a encyklopédií staťami z astronómie, prírodných vied, dejín vedy a techniky. Vrcholom jeho publikačnej činnosti sa stala kniha z odboru botaniky „Kľúč na určovanie drevín“, ktorá novým prevratným spôsobom riešila problematiku určovania drevín; kniha vyšla v troch vydaniach. Z ďalších jeho rôznorodých aktivít ešte hodno spomenúť, že pracoval i ako krajský konzervátor, či značkovateľ turistických chodníkov v Prešovskom kraji. Láska k ľudovej tvorivosti a folklóru sa prejavila v jeho 22–ročnom pôsobení ako hráča na cimbale v ľudovom hudobnom súbore „Prešovčan“, ktorý v r. 1956 sám založil a po celý čas viedol, i v tom, že zozbieral a do básnickej podoby upravil množstvo šarišských klapancií – sporadicky ich publikoval v tlači, ich knižné vydanie do posledných chvíľ plánoval, no žiaľ, už sa ho nedožil.
Za svoju všestrannú aktívnu činnosť získal počas svojho života veľa rozmanitých ocenení a vyznamenaní, medziiným i štátne vyznamenanie „Za vynikajúcu prácu”, či titul „Čestný občan mesta Vranova”. Imrich Szeghy zomrel 27.1.1997 vo veku nedožitých 88 rokov.
Dr. Iris Szeghyová, dcéra