Články uverejnené v astronomickom informátore,
ktorý vydáva HaP v Prešove

Spoznaj vesmír v planetáriu (1/2010)

Hvezdáreň a planetárium v Prešove s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja realizuje projekt Spoznaj vesmír v planetáriu v čase od 1.9.2009 do 11.11.2011. V priebehu 27 mesiacov bude uskutočnená široká škála aktivít – sústredenia mládeže, výstavy, konferencia, semináre a pod., ktorými budeme zabezpečovať vzdelávanie pre žiakov ZŠ, SŠ a ich pedagógov, ale aj pre širokú verejnosť. Naším cieľom je zvýšiť záujem o prírodné vedy, čo je možné vďaka tímu fundovaných odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s prácou v tejto oblasti.

V roku 2009 bola uskutočnená prvá aktivita Krajský seminár pre učiteľov prírodovedných predmetov a vedúcich astronomických krúžkov a vyhotovená putovná výstava na astronomickú tému pre základné a stredné školy pod názvom Zem a vesmír. Výstava zaujala niektoré z oslovených škôl okresu Prešov a Sabinov, preto veríme, že ju bude mať príležitosť zhliadnuť čo najviac žiakov ZŠ a SŠ. Zároveň apelujeme na školy, ktoré si zatiaľ nedohodli inštaláciu výstavy, že majú možnosť tak urobiť kedykoľvek v roku 2010, prípadne v roku 2011. Pre účastníkov krajských kôl vedomostnej súťaže Čo vieš o hviezdach? pripravujeme trojdňové sústredenie v máji 2010. O ďalších aktivitách v rámci projektu budeme priebežne informovať.

Renáta Kolivošková, zástupca vedúceho projektu

Krajský seminár pre učiteľov (1/2010)

Dňa 27. novembra 2009 bol zrealizovaný tradičný krajský seminár pre učiteľov prírodovedných predmetov na ZŠ a SŠ a pre vedúcich astronomických a prírodovedných krúžkov. Tohto roku sa seminár uskutočnil v rámci projektu Spoznaj vesmír v planetáriu, podporovaného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy LPP-0014-09.

V rámci Prešovského kraja sa na seminári zúčastnili učitelia z okresov Bardejov, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Stropkov, Stará Ľubovňa, Svidník, Vranov nad Topľou a v rámci Košického kraja z okresov Gelnica, Košice okolie a Spišská Nová Ves. Celkový počet všetkých účastníkov bol 29. Na seminári boli zrealizované nasledovné prednášky a programy v planetáriu:

Život vo vesmíre (RNDr. Zdeněk Komárek, SAS pri SAV), Mytológia a hviezdna obloha (Mgr. Peter Ivan, program v planetáriu), O problematike svetelného znečistenia (RNDr. Pavol Rapavý, SZAA), Prínos HaP v Prešove k prírodovednému vzdelávaniu (RNDr. D. Jančušková), Žijeme na Zemi (Mgr. Viliam Kolivoška, environmentálny program v planetáriu). Na záver sa premietali vzdelávacie filmy z cyklu Základy kozmického letu.

Účastníkom seminára boli zdarma odovzdané astronomické náučné pomôcky: plagát Slnečná sústava, plagát Zatmenia Slnka a Mesiaca, DVD-Eyes on the skies (o histórii ďalekohľadu ako astronomického prístroja) a brožúrka Ponuka programov pre školy a verejnosť, podľa ktorej si môžu vopred vybrať vhodný program pre svojich žiakov. Okrem toho si viacerí zakúpili aj ďalšie odborné a propagačné publikácie. Seminár prebehol na veľmi dobrej úrovni, k všeobecnej spokojnosti všetkých účastníkov, ako aj organizátorov a prispel k rozšíreniu vzájomnej spolupráce medzi HaP v Prešove a školami v Prešovskom a Košickom kraji. Seminár si zachováva svoju určitú stálu klientelu, čo nás veľmi teší a dúfame, že to tak zostane aj do budúcich rokov, prípadne, že sa okruh našich priaznivcov ešte viac rozšíri. Všetkým účastníkom seminára ďakujeme za aktívnu účasť.
Podobný seminár plánujeme zorganizovať v novembri 2010.

RNDr. Danica Jančušková, zástupca vedúceho projektu

Hviezdny Tulák (3/2010)

V rámci projektu Spoznaj vesmír v planetáriu bola v I. štvrťroku 2010 vydaná publikácia pod názvom Hviezdny Tulák s podtitulom Túlanie sa mytológiou a prvotnými objavmi planét. Publikácia sa zameriava na historický prierez poznávania planét. Popisujú sa mytologické predstavy rôznych kultúr, predhistorické záznamy o pozorovaniach planét a teleskopické objavy planét. Text je doplnený obrázkami mytologických bohov, historických záznamov a dokumentov. Autorom publikácie je RNDr. Peter Begeni (1974), ktorý pochádza z Prešova a počas stredoškolského štúdia bol nadšeným členom Klubu mladých astronómov pri Hvezdárni a planetáriu v Prešove. Vyštudoval astronómiu a astrofyziku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Je aktívnym členom Slovenskej astronomickej spoločnosti. V súčasnosti žije a pracuje v Košiciach.

Publikácia je určená pre učiteľov, vedúcich astronomických krúžkov, členov astronomických krúžkov a jednotlivcov z radov širokej verejnosti, ktorí sa zaujímajú o astronómiu. Publikácia má formát A4 a rozsah 55 strán.

RNDr. Danica Jančušková, zástupca vedúceho projektu

Svetový kozmický týždeň 2010 (1/2011)

Svetový kozmický týždeň 2010 bol vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove prezentovaný pre verejnosť dvoma podujatiami.
Vo štvrtok 7.10.2010 v čase od 16.00 do 20.00 hod. prebiehalo podujatie, ktoré zahŕňalo audiovizuálny program pod názvom Od prachu k hviezdam, premietanie filmov z cyklu Základy kozmonautiky, prednášku ISS 2010 (Mgr. V. Kolivoška) a premietanie filmu o mesiacoch planét slnečnej sústavy. Na tomto podujatí sa zúčastnilo 67 návštevníkov.
Nasledujúci štvrtok 14.10.2010 bola otvorená výstava Kozmický dizajn, už tradičné podujatie, ktorým chceme umocniť prežívanie kozmu u našich návštevníkov aj výtvarným – umeleckým rozmerom. Tento 4. ročník sa niesol v znamení pomerne širokého zapojenia umelcov z prešovského kraja - J. Bartka, J. Ondu, J. Drotára, Ľ. Purdeša, I. Živčákovej a E. Vološčukovej, ktorá bola zároveň kurátorkou výstavy. Na vernisáži sa zúčastnilo 45 návštevníkov. Spolu sa na SKT zúčastnilo 112 účastníkov.

Mgr. Viliam Kolivoška

Noc na hvezdárni (1/2011)

Dňa 15.10.2010 sa vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove uskutočnila jedna z aktivít projektu pod názvom Noc na hvezdárni. Aktivita bola určená predovšetkým pre širokú verejnosť mesta Prešov, ale zúčastnili sa jej aj obyvatelia z blízkych obcí a miest. V čase od 19.00 do 24.00 hod. mali možnosť návštevníci zhliadnuť jesennú nočnú oblohu ďalekohľadmi hvezdárne s odborným výkladom našich pracovníkov. Ďalej sme zabezpečili prezentáciu ďalekohľadov značky Celestron firmou Tromf. V projekčnej sále planetária odznel pre veľký záujem návštevníkov 3x hudobný program Celine Dione a v prednáškovej sále bol premietnutý populárno-náučný film Cesta na okraj vesmíru. Príjemným a estetickým doplnením akcie bola aj výstava Kozmický dizajn. Spolu navštívilo túto veľmi úspešnú akciu 218 návštevníkov.

Renáta Kolivošková

Krajský seminár pre učiteľov (1/2011)

Dňa 26. novembra 2010 bol zrealizovaný tradičný krajský seminár pre učiteľov prírodovedných predmetov na ZŠ a SŠ a pre vedúcich astronomických a prírodovedných krúžkov. V rámci Prešovského kraja sa na seminári zúčastnilo 33 účastníkov z okresov Bardejov, Humenné, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Stropkov, Stará Ľubovňa, Svidník a Vranov nad Topľou. Na seminári boli zrealizované nasledovné prednášky v prednáškovej sále, resp. v projekčnej sále planetária pod umelou hviezdnou oblohou:
Optické javy v atmosfére, V ríši ľadu-transneptunické telesá (RNDr. Zdeněk Komárek, SAS pri SAV) Hviezdne nebo nad nami (RNDr. Danica Jančušková), Hudba pod hviezdnou oblohou – Celine Dion (PaedDr. Juraj Humeňanský) Globálne otepľovanie (Mgr. Anna Pribullová, PhD, Geofyzikálny ústav SAV, Tatranská Lomnica)
Účastníkom seminára boli zdarma odovzdané astronomické náučné a propagačné materiály: publikácia Hviezdny tulák, plagát Mapa severnej hviezdnej oblohy, pohľadnica Slnečná sústava a brožúrka Ponuka programov pre školy a verejnosť. Úroveň seminára bola veľmi dobrá, všetci účastníci prejavili spokojnosť s jeho obsahovou aj organizačnou stránkou. Seminár si zachováva svoju určitú stálu klientelu a každý rok pribudne aj zopár nových účastníkov, čo nás veľmi teší a dúfame, že to tak zostane aj do budúcich rokov. Všetkým účastníkom seminára ďakujeme za aktívnu účasť. Podobný seminár plánujeme zorganizovať aj v roku 2011.

RNDr. Danica Jančušková