Medzinárodná konferencia
„Význam planetária pri popularizácii astronómie”
V rámci projektu „Spoznaj vesmír v planetáriu“, podporovaného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja uskutočnila Hvezdáreň a planetárium v Prešove od novembra 2009 množstvo aktivít, ktoré sa stretli s veľmi dobrým ohlasom tých, ktorí boli ich účastníkmi.
Jednou z najnáročnejších podujatí bola medzinárodná konferencia „Význam planetária pri popularizácii astronómie“. Akcia prebiehala v dňoch 10. a 11. marca 2011 v priestoroch Hvezdárne a planetária v Prešove. Účastníkmi boli odborní pracovníci hvezdární a planetárií z Čiech (Praha, Brno, Ostrava), Poľska (Olsztyn, Czestochowa, Niepolomice) a zo Slovenska (Hurbanovo, Hlohovec, Žiar nad Hronom, Košice, Levice, Partizánske, Žilina, Rimavská Sobota, Michalovce, Rožňava, Humenné, Prešov,) v celkovom počte 42. Ako už prezrádza samotný názov konferencie, cieľom jej organizátorov bola výmena pracovných skúseností, čo v našich podmienkach znamená každodenné vzdelávanie detí a mládeže, popularizácia najnovších poznatkov v oblasti astronómie a príbuzných prírodných vied, poskytovanie návštevníkom pohľady nielen na reálnu oblohu ďalekohľadmi, ale aj na umelú pomocou najdokonalejšej astronomickej pomôcky, ktorou je planetárium. Odbornú stránku tejto konferencie v podstate vytvárali prednášatelia sami, nakoľko tretina zúčastnených boli súčasne aj prednášatelia, ktorí svojimi príspevkami prezentovali výsledky práce svojej a svojich kolegov. Nepochybujeme o tom, že všetky príspevky boli inšpiratívne pre poslucháčov. Zároveň sa týmto podujatím mohli uskutočniť neoficiálne dohody spolupráce medzi jednotlivými hvezdárňami a planetáriami, ktoré sa nadväzujú väčšinou pri takýchto pracovných stretnutiach.
Aj keď hlavným dôvodom, pre ktorý sme sa zišli 10.-11. marca v Prešove bolo planetárium a práca s ním, niektoré príspevky upriamili našu pozornosť aj na možnosti využívania planetária nielen pre popularizáciu astronómie. Tu možno povedať, že čo planetárium (myslí sa organizácia), to iný prístup k tomuto fenoménu, ktorý nám priestory v takýchto zariadeniach poskytujú. Podujatia, ktoré môžeme zaradiť medzi „iné“ sú hudobné predstavenia, čiže prezentácia jedného alebo viacerých hudobných interpretov pod hviezdnou oblohou, hudobno-relaxačné sedenia niekedy aj v spolupráci so psychológmi, divadelné predstavenia alebo interaktívne predstavenia, pri ktorých lektor predvádza fyzikálne, chemické alebo iné pokusy, ktoré pri metodicky správnom prístupe lektora môžu zmeniť pohľad návštevníkov na tú - ktorú vedu ako veľmi atraktívnu a zároveň sa môže stať oveľa zrozumiteľnejšia pre bežných ľudí.
V dňoch 12.-13. marca 2011 pokračovala naša konferencia v astronomickom areáli na Kolonickom sedle, kde sa účastníci zúčastnili na slávnostnom otvorení nového planetária, ktoré vybudovala Hvezdáreň v Humennom v rámci projektu Karpatské nebo.
Naším cieľom vždy bude, aby návšteva planetária prinášala návštevníkom silný estetický, emocionálny a intelektuálny zážitok.
Renáta Kolivošková