Novinky

Október 2017

Príbeh dvojice hviezd: vedecký aj mytologický

Výskum binárneho systému hviezd Kronos (HD 240430) a Kríos (HD 240429) prináša pozoruhodný príbeh. Tieto hviezdy sa podobajú nášmu Slnku, len sú o niečo mladšie. Spektrometer s vysokým rozlíšením HIRES v Keckovom observatóriu na Havaji vyskúmal ich vek na 4 miliardy rokov. Obiehajú okolo seba vo vzdialenosti približne 2 svetelných rokov a od nás sú vzdialené 320 svetelných rokov. Rovnaký vek a ich vzájomná blízkosť zaručuje predpoklad, že vznikli z rovnakého medzihviezdneho oblaku prachu a plynu, a teda majú aj rovnaké chemické zloženie. Lenže, metalicita (obsah prvkov ťažších ako hélium) je vo hviezde HD 240430 vyššia. To naznačuje, že Kronos mohol pohltiť aj viacero kamenných planét. Podľa zloženia Kronosu vedci odhadli množstvo materiálu na hmotnosť približne 15 Zemí. Takému stavu mohlo predchádzať katastrofické obdobie vzniku planetárneho systému, kedy sa novovzniknuté alebo vznikajúce planéty rozpadli vplyvom slapových síl a gravitačne interferovali svoje dráhy do blízkej hviezdy. Pokiaľ by vznikli obrie planéty, mohli by prežiť takéto gravitačné besnenie v tomto binárnom systéme, ale mali by veľmi excentrické dráhy. Zatiaľ sa planéty pri týchto hviezdach nenašli. Počítačové simulácie môžu túto teóriu otestovať, pretože existuje aj možnosť, že hviezdy vznikli samostatne a gravitačne sa pritiahli. Hviezda HD 240430 dostala svoje meno podľa boha z gréckej mytológie Kronosa, ktorý zvrhol svojho otca, aby sa stal vládcom sveta a zo strachu, že ho jeho deti zavrhnú, každé prehltol okrem Dia. Kríos má byť bratom Kronosa.

Zdroj: www.cornell.eduwww.exoplanety.cz

Magnetické pole Hnedých trpaslíkov

Hnedí trpaslíci môžu mať silné magnetické pole. Také, aké majú špecifické hviezdy, čo potvrdilo detailné pozorovanie blízkeho Hnedého trpaslíka. Toto pozorovanie uskutočnila Svetlana Berdyugina a jej spolupracovníci z nemeckej univerzity vo Freiburgu. Tento tím analyzoval spektrálne dáta z Keckovho observatória na Mauna Kea. Zvolený ďalekohľad pozoroval Hnedého trpaslíka LSR J1835+3259, ktorý je od nás vzdialený približne 18,5 svetelných rokov s hmotnosťou asi 55 Jupiterov. Meranie magnetického poľa tohto trpaslíka potvrdilo predošlé pozorovania rádioastronómov, ktorí na hnedých trpaslíkoch zachytili niečo ako polárne žiary. Tento jav potrebuje silné magnetické pole, čo bolo na tomto pozorovacom objekte potvrdené. Hnedý trpaslík vzniká z protohviezdy, ktorá nemá dostatočnú hmotnosť na začatie termonukleárnych reakcií. Považuje sa za prechod medzi planétou a hviezdou. Jeho hmotnosť sa pohybuje medzi 13-násobkom hmotnosti Jupitera a 0,08 násobkom hmotnosti Slnka. Hnedý trpaslík vyžaruje vlastné rádiové a infračervené, niekedy aj viditeľné svetlo s najdlhšími vlnovými dĺžkami (červené svetlo). V niektorých aspektoch sa podobajú hviezdam. A vďaka novému výskumu vieme, že to platí aj pre magnetické pole.


September 2017

Astronomická jeseň

Dnes sa začína astronomická jeseň, 22. septembra presne o 22:02 stredoeurópskeho letného času. Je to deň septembrovej alebo jesennej rovnodennosti, kedy je dĺžka dňa rovnaká ako dĺžka noci (12 hodín). Na južnej pologuli sa zase začína jarná rovnodennosť. Slnko svieti kolmo na rovník. Hneď po zotmení môžeme v septembri vidieť ešte niekoľko letných súhvezdí, Labuť alebo Lýra. Postupom času budú na oblohe dominovať jesenné súhvezdia, ako napríklad Pegas alebo Androméda. Noci sa budú predlžovať a atmosféra chladnúť, čo praje dobrým astronomickým pozorovacím podmienkam, až do dňa 21. decembra, kedy nastáva zimní slnovrat.


Apríl 2017

Život na Zemi potvrdzujú pozemské astronomické teleskopy.

Nie je jednoduché logicky si usporiadať fakty uvedené v tomto tvrdení a situáciu neuľahčuje ani fakt, že sa jedná o pozorovanie Mesiaca. Pri zohľadnení možností spektrálnej analýzy (v podstate kľúčovej metóde v astronomických meraniach) je však vysvetlenie vcelku jednoduché a dá sa interpretovať asi nasledovne: spektrálnou analýzou svetla vedci dokážu zistiť na pozorovanom objekte prítomnosť prvkov a zlúčenín. Ak svetlo prezradí existenciu kyslíka, ozónu, metánu a oxidu uhličitého a to v príslušnej konfigurácii, prezradí tak aj existenciu jednoduchého rastlinného života na mieste, odkiaľ k nám informácia prichádza. Blízko mesačného novu je veľká časť Mesiaca osvetlená odrazom svetla od Zeme a tento popolavý svit sa vplyvom (dvojitého) odrazu stáva signálom polarizovaným. Pri využití spektropolarimetrie stojí skutočný prínos v získavaní tzv. biosignatúr na pozorovaniach extrasolárnych planét, kedy sa dá oddeliť od mnohonásobne silnejšieho svetla blízkej hviezdy polarizovaná zložka signálu a následne môžeme spektroskopicky prečítať jej obsah. V prípade pozorovania Mesiaca VLT teleskopom zistené informácie o existencii pozemskej oblačnosti, oceánoch ale predovšetkým o vegetácii boli veľmi presvedčivé a výrazné.


Marec 2017

Na Mesiac vraj poletia rakety, o akých sme doteraz neslýchali.

Electron a Neptun-L majú byť potvrdením toho, že súkromné spoločnosti majú nie iba obrovské ambície ale aj reálne možnosti presadiť sa v segmente kozmickej prepravy. V tomto prípade sa všetko začalo so suborbitálnymi letmi, keď v roku 2004 si 10 – miliónovú výhru v súťaži Ansari X Prize odniesol tím spoločnosti Virgin Galactic s lietadlom Space Ship One. 13.9.2007 Google Lunar X Prize odštartovala novú ambicióznu súťaž, teraz však už s dosahom až na Mesiac – a za 20 miliónov dolárov. Do roku 2010 sa prihlásilo 32 tímov, no príležitosť zabojovať dostali iba piati finalisti. Tí by mali preukázať schopnosť prekonať roverom po povrchu Mesiaca 500 metrov a odoslať odtiaľ relevantné obrázky a videá. S termínom do 31.12. tohto roku prípravy naberajú na obrátkach a nadišiel čas „objednávania taxíkov“. Výberom zatiaľ prešli americký Falcon 9 a indická PSLV (PSLV spoločne pre indický a japonský tím), no keďže „zalietané značky“ si nechajú zaplatiť nemalé peniaze, riešením pre niektorých by mali byť dosiaľ neznáme lietajúce stroje. Vzhľadom aj na takéto riešenia je dnes v odborných kruhoch veľa skeptikov v názoroch na dostatočnú pripravenosť jednotlivých projektov.


Február 2017

Lorenzova sila stiahne kozmický odpad z obehu

Aj tak by sme mohli „populárnym spôsobom” popísať princíp, ktorý sa chystá využiť japonská kozmická agentúra JAXA v boji proti kozmickému odpadu. Samotná aplikácia sa javí ako jednoduchá a ľahko realizovateľná, keďže podmieňuje iba upevnenie asi ¾ km dlhého vodiča (elektrodynamického vlákna) k väčšiemu kusu odpadu, povedzme k vyhorenému stupňu rakety. O zvyšok by sa mala postarať fyzika, kedy sa prostredníctvom indukcie prúdov spôsobenej pohybom vodiča v magnetickom poli Zeme dostaví efekt Lorenzovej sily. To v podstate obnáša spomaľovanie pohybu vodiča vplyvom interakcií elektrických a magnetických polí a následné zostup do nižších obežných hladín s hustejšou atmosférou. Jej častice ešte väčšmi spomalia obeh, čo nakoniec vedie k zhoreniu odpadu v hustejších vrstvách nad povrchom Zeme. Tento spôsob premiestňovania nepotrebného haraburdia z vesmíru do atmosféry sa ukazuje byť omnoho efektívnejší, ako povedzme zbrzďovanie cez tryskové pohony. No aby bol skutočne použiteľný, bude potrebné vyriešiť množstvo technických problémov. Japoncom sa totiž nepodarilo 20 kilogramové lano, dopravené na obežnú dráhu loďou Kounotori (HTV) 6 rozvinúť do potrebnej dĺžky. Experiment prebehol pred zostupom lode do zemskej atmosféry po tom, čo 27. januára splnila svoju prepravnú misiu na ISS.


Január 2017

„Prasiatka od Iridia” už onedlho neuvidíme

Táto pre niektorých smutná informácia súvisí na druhej strane s veľmi optimistickou správou – Iridium sa precitá do svojho nového života! Pravdou je že hlasové služby cez vesmír prišli (1997), vzhľadom na nastupujúcu technológiu mobilných sietí, až priveľmi neskoro a že zväzok s Motorollou túto ambicióznu spoločnosť prakticky len vyčerpával. 14. január 2017 bol pre mnohých osudovým dňom. Z Vanderbergskej leteckej základne v Kalifornii po dramaticky dlhej pauze, po prvý raz od minuloročnej havárie, úspešne vzlieta raketa Falcon 9, aby vyniesla do kozmu prvých desať nových satelitov Iridium Next. Tie už nebudú vrhať priateľské záblesky kozmického svetla smerom k zemi (slnečné odrazy od antény), no práca s dátami spolu s nezanedbateľnou podporou americkej armády, snáď umožnia „blysnúť” sa Iridiu z pozície unikátneho telekomunikačného providera. Providera s najväčším pokrytím na svete.