Doprava


doprava-1_tn.jpg     doprava-2_tn.jpg

Bezpečnosť chodcov v cestnej premávke často závisí od vonkajšieho osvetlenia. Vodič prichádzajúceho auta zreteľne vidí osoby vstupujúce na cestu v prípade, že ho neoslepuje vonkajšie osvetlenie budovy (obrázok vľavo).
Neodtienené alebo zle nasmerované svietidlo oslepuje a môže spôsobiť, že pohyb ľudí na ceste vodič včas nezaregistruje (obrázok vpravo).

Oslepenie vplyvom zlého osvetlenia budov robí nebezpečným pohyb vozidiel v obytných zónach či na parkoviskách obchodov.

Oslepenie je iba jeden z mnohých prejavov nežiaduceho svetla v našich mestách. Predmetom výskumu sa stali v poslednej dobe medicínske aspekty života v prostredí, kde absentuje nočná tma.
Tie súvisia predovšetkým s prirodzeným životným cyklom, ktorý sa u človeka zakladá na striedaní práce a oddychu. Nenahraditeľným obdobím reprodukcie síl je čas spánku, pre ktorý je optimálna nočná doba. Jedine v noci sa u spiaceho človeka vylučuje v mozgu dôležitý hormón, melatonín, ktorý má výrazný vplyv na psychickú pohodu a fyzické zdravie. Je to antioxidant ,chráni bunky a bunkové jadrá pred pôsobením voľných radikálov a pôsobí tak proti vzniku kardiovaskulárnych a nádorových ochorení.

doprava-3_tn.jpg Je dokázané, že podiel spomínaného hormónu sa podstatne znižuje v prípadoch, kedy do priestoru na nočný oddych má prístup svetlo z ulice, blízkych budov, reklám a pod. Ak teda hľadáme príčiny nevídaného šírenia týchto civilizačných ochorení vo svetovej populácii, mali by sme reálne hodnotiť vplyvy, popri chemickom – aj vplyv svetelného znečistenia.

Nočný spánok v prostredí, ktoré je narúšané svetlom, sa nestáva prostriedkom plnohodnotného oddychu ale naopak - vytvára predpoklady k skorému výskytu vážnych civilizačných (psychických) ochorení.