Exkurzia do Hvezdárne v Rimavskej Sobote

26. septembra 2009

Tohtoročná exkurzia prešovskej pobočky SAS pri SAV určite zostane pre všetkých jej účastníkov príjemnou spomienkou. Exkurzia sa uskutočnila 26. 9. 2009 a tentoraz sme si ako cieľovú stanicu zvolili Hvezdáreň v Rimavskej Sobote. Septembrové šikmé slnečné lúče nás celý deň šteklili cez okná mikrobusu, ale aj pri prechádzkach, počas ktorých sme navštevovali postupne vopred určené miesta. A bolo ich neúrekom… Veď napríklad na ceste do Rimavskej Soboty sme stihli zájsť do Mauzólea a Obrazárne Andrássyovcov, ktoré sa nachádzajú v Krásnohorskom Podhradí. Mauzóleum Andrássyovcov, kde spočívajú Dionýz a Františka Andrássy väčšina určite pozná, no obrazáreň, ktorú založil Dionýz Andrássy je menej známa. Nachádza sa neďaleko kostola v dedinke Krásnohorské podhradie a je to pekná budova postavená v secesnom štýle. Dvere Andrássyho obrazárne sa prvýkrát otvorili 9. júna 1909. V jej priestoroch bola vtedy umiestnená hodnotná zbierka výtvarných diel, plastík a knižnica. Aj dnes sú tu obrazy, nie však z pôvodne vystavenej zbierky D. Andrássyho, ale je to portrétová tvorba 18. a 19. storočia.

Cesta išla podľa plánu, a tak sme okolo jedenástej dorazili do Hvezdárne v Rimavskej Sobote, kde nás už čakali domáci. RNDr. Paľo Rapavý (riaditeľ hvezdárne) a RNDr. Danka Rapavá (odborná pracovníčka), ktorí žijú a pracujú na tejto hvezdárni už dlhú dobu a je to aj poznať. Členovia našej pobočky SAS pri SAV z Prešova obdivovali nádherný astropark, ktorý vznikol na rozsiahlom pozemku hvezdárne. Keďže slniečko statočne svietilo, mohli sme si prezrieť v „plnej prevádzke“ slnečné hodiny, kolektor, slnečnú pec a pozorovať slnečné škvrny a protuberancie. Ešte chvíľa odpočinku pri dobrom šípkovom čaji, ktorý pripravili domáci, debaty o astronómii, hvezdárňach a len tak o živote, to všetko bolo príjemným naplnením dňa. Čas však plynul ďalej, a tak sme sa pomaličky museli rozlúčiť. Posledné pohľady, úsmevy, stisky rúk a znovu sme nasadli do autobusu a vracali sa späť.

Spiatočná cesta zďaleka nebola nezaujímavá. V pláne bol ešte gotický kostol v dedinke Štítnik a výstava Vesmír – dobrodružstvo objavov na Hlavnej ulici v Košiciach pri kaplnke sv. Michala. Gotický kostol je veľmi významnou kultúrno-historickou pamiatkou nielen obce Štítnik, ale celej oblasti Gemera. Je to zaujímavá stavba nielen preto, že je dominantnou stavbou v dedinke Štítnik, ale aj pre jej históriu, ktorá siaha až do 14. storočia.

A nakoniec opäť návrat k astronómii. Mesto Košice, kde bola výstava Vesmír – dobrodružstvo objavov inštalovaná, nás privítalo už tesne pred západom Slnka. Ale stihli sme to… Návšteva veľkoplošnej exteriérovej výstavy v uliciach mesta Košíc bola jedinečnou svojho druhu. Na jej príprave sa podieľali Česko, Španielsko a Mexiko a v rámci Medzinárodného roka astronómie bola inštalovaná aj u nás na Slovensku, škoda, že len v Košiciach.

Už teraz sa tešíme na ďalšiu exkurziu v roku 2010.

Renáta Kolivošková