Exkurzia do Košíc

10. novembra 2012

Medzi najobľúbenejšie aktivity prešovskej odbočky SAS pri SAV patria spoločné exkurzie do blízkych či vzdialenejších astronomických zariadení. V sobotu 10. novembra 2012 to bola už šiesta spoločná exkurzia a smerovala do neďalekých Košíc. Zúčastnilo sa na nej spolu 29 osôb, z toho 20 členovSAS pri SAV a 9 ich rodinných príslušníkov, resp. priateľov. Do objednaného autobusu v Prešove nastúpilo 25 ľudí, ďalší 4 sa pripojili priamo v Košiciach. V Košiciach sme sa zastavili na troch miestach, a to v planetáriu CVČ Domino na Popradskej ulici, v Slovenskom technickom múzeu na Hlavnej ulici a v Múzeu letectva na košickom letisku.

planetáriu CVČ Domino nás čakali naši dvaja členovia Ing. Peter Kaňuk a Jaroslav Merc, ktorí nám pripravili pestrý program a malé občerstvenie. Jaroslav Merc prezentoval zaujímavú prednášku o výskume extrasolárnych planét pod názvom Cudzie svety, ktorá sa všetkým veľmi páčila a Ing. Peter Kaňuk okrem odbornej ukážky oblohy v planetáriu pridal na záverečné rozveselenie tri krátke filmy z tvorby filmárskeho krúžku CVČ Domina. V jednom z nich si aj zahral v nezvyčajnej úlohe astronóma, tak ako si ho vtipne predstavujú deti čakajúce pred zavretými dverami planetária.

S peknými zážitkami z planetária a po výdatnom obede v reštaurácii Ležiaca bosorka sme sa autobusom presunuli k Jumbo-centru a odtiaľ pešo k Slovenskému technickému múzeu na Hlavnej ulici. Tam sme si prezreli časť expozícií, hlavne fyziku so sprievodným výkladom odbornej pracovníčky RNDr. Jany Mešterovej. Pani Magda Semanová nám ukázala planetárium na najvyššom poschodí budovy, kde sme si trochu oddýchli a pozreli si zaujímavú expozíciu venovanú dejinám astronómie na Slovensku a pozorovacej technike v astronómii. Cez okná chodby okolo planetária bol pekný výhľad na okolitú panorámu mesta nielen voľným okom, ale aj cez inštalované ďalekohľady.

Záver exkurzie patril Múzeu letectva v blízkosti košického letiska, kde sme sa zdržali až do tmy. Tu sme mali možnosť pozrieť si expozíciu letectva a leteckej techniky dokumentujúcu počiatky letectva v jeho historickom vývoji. Najviac zaujala unikátna galéria prezidentských lietadiel a nedávno sprístupnená expozícia cestnej dopravy, kde sú prezentované historické motorové i bezmotorové dopravné prostriedky.

Unavení z celodennej prehliadky a trochu aj uzimení z chladnejšieho novembrového večera sme nasadli do nášho autobusu a vrátili sme sa do Prešova. Celkovo nám však počasie veľmi prialo, pôvodná ranná hmla sa nakoniec zdvihla a celý deň bolo pekne, slnečno a na túto ročnú dobu aj celkom príjemne. Takže spoločná exkurzia sa opäť vydarila a obohatila účastníkov o nové poznatky a zážitky.

RNDr. Danica Jančušková