StarLink

StarLink je projekt americkej technologickej spoločnosti SpaceX, ktorú založil v roku 2002 Elon Musk. Ide o súbor okolo 12 000 družíc, ktoré by mali v budúcnosti poskytovať širokopásmový internet pre našu planétu. Aj keď ide o pozoruhodný technologický počin, astronómovia po celom svete majú obavy z možného negatívneho vplyvu na astronomické pozorovania. Každý prelet akéhokoľvek nechceného telesa popred objektív ďalekohľadu totiž znehodnocuje astronomické pozorovanie. Navyše odborníci upozorňujú aj na tzv. vesmírny odpad, ktorý sa vďaka týmto satelitom mnohokrát zvýši.

A ako pozorovať prelety satelitov StarLink?

Na ich pozorovanie nám netreba žiadne špeciálne zariadenie, pretože sú tak jasné, že ich ľahko spozorujeme aj voľným okom ako vláčik za sebou sa pohybujúcich objektov na oblohe. Jediné, čo je potrebné urobiť, je na internete nájsť predpoveď preletov pre dané pozorovacie miesto. Existuje mnoho stránok, ktoré takéto predpovede poskytujú, no najideálnejšou pre amatérskeho pozorovateľa, ktorý sa mnohokrát nevyzná v rôznych „číslach“, je stránka: https://james.darpinian.com
Jediné, čo musíte po kliknutí na vyššie uvedený odkaz spraviť, je v časti „Change Location“ zmeniť polohu pozorovania a to tak, že podľa inštrukcií zadáte adresu pozorovania. Po potvrdení polohy sa už na stránke zobrazia potrebné informácie pre pozorovanie.

Obr. 1: Prelet satelitov StarLink (Autor: Ján Sadiv)

Obr. 2: Prelet satelitov StarLink ponad hvezdáreň v Roztokoch (Autor: Ján Sadiv)