Hudba pod hviezdnou oblohou

Esteticko – umelecké tzv. hudobné audiovizuálne programy pod umelou hviezdnou oblohou planetária

Antonio Vivaldi – Štyri ročné obdobia

Známe hudobné dielo skladateľa žijúceho na prelome 17. a 18. storočia. Vivaldiho bravúrna hudba je vizuálne doplnená premietaním výtvarných diel maliarov, majstrov baroka. Takými boli Michelangelo Merisi, Rubens, David Teniers, Rembrandt, Vermeer van Delf a ďalší. Program je určený na oddych a relaxáciu v príjemnom prostredí pod umelou hviezdnou oblohou.
Dĺžka trvania: 50 minút

Edith Piaf

Životný a hudobný príbeh jednej z najznámejších francúzskych šansonierok 20. storočia – Edith Piaf. Táto veľká šansónová hviezda sa zrodila vo Francúzsku a jej piesne boli hitmi 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Piesne, ktorými sa prihovárala ľuďom, boli vždy plné emócií a mnohé z nich ju preslávili aj v cudzine, kde usporiadala niekoľko koncertov (USA, Južná Amerika a Európa). Z jej hudobnej tvorby boli vydané CD a nikdy sa neprestali vydávať.
Dĺžka trvania: 53 minút

Elton John II

Krátky prierez hudobníkovou tvorbou doplnený niekoľkými stručnými infoblokmi (vo hviezdnej sále) odporúčame školským exkurziám aj v kombinácii s tematickým programom v prednáškovej sieni.
Dĺžka trvania: 45 minút

Jean Michel Jarre

Hudobná mozaika súčasného svetoznámeho francúzskeho umelca. Cieľom programu nie je podať faktografické informácie o skladateľovi a jeho hudbe. Hudobným predstavením v planetáriu sa nesú dve dejové línie. Jedna súvisí priamo s jednotlivými skladbami a druhá je postavená na fenoméne času a priestoru, života na Zemi a jeho ďalšej budúcnosti. Zaujímavá koláž obrazu a zvuku prináša návštevníkom možnosť oddychu a relaxácie, ale aj zamyslenia sa nad otázkami nášho bytia.
Dĺžka trvania: 76 minút

Johann Sebastian Bach

Hudobný audiovizuálny program o géniovi barokovej hudby.V zaujímavom prostredí, pod umelou nebeskou klenbou plnou žiarivých hviezd, odznievajú najvýznamnejšie hudobné diela J. S. Bacha, doplnené rozprávaním o jeho živote a tvorbe.
Dĺžka trvania: 50 minút

John Williams – filmová hudba

Hudobný audiovizuálny program pod umelou hviezdnou oblohou, ktorý portrétuje tvorbu súčasného svetoznámeho skladateľa filmovej hudby. Williamsova tvorba, ocenená viacerými prestížnymi cenami, je reprezentovaná hudobnými ukážkami z filmových diel ako sú Čeľuste, Hviezdne vojny, Blízke stretnutie tretieho druhu, E.T. – Mimozemšťan, Jurský park, Schindlerov zoznam, A.I. – Umelá inteligencia a ďalšie.
Dĺžka trvania: 50 minút

Mike Oldfield

Výber zaujímavostí zo života a hudobného diela Mika Oldfielda, multiinštrumentalistu svetového formátu. Formou tzv. divadla hudby je snahou poskytnúť návštevníkom oddych, relaxáciu a zároveň nevšedný hudobný i vizuálny zážitok. Cieľom programu, v ktorom okrem iných sú uvedené skladby Tabular Bell, Heavens Open, ale i Moonlight Shadows, je zamyslenie sa nad Oldfieldovým hudobným posolstvom.
Dĺžka trvania: 56 minút

Mike Oldfield

Výber zaujímavostí zo života a hudobného diela Mika Oldfielda, multiinštrumentalistu svetového formátu. Formou tzv. divadla hudby je snahou poskytnúť návštevníkom oddych, relaxáciu a zároveň nevšedný hudobný i vizuálny zážitok. Cieľom programu, v ktorom okrem iných sú uvedené skladby Tabular Bell, Heavens Open, ale i Moonlight Shadows, je zamyslenie sa nad Oldfieldovým hudobným posolstvom.
Dĺžka trvania: 56 minút

Pink Floyd – NOVINKA

Púť históriou a najväčšími hitmi svetoznámej hudobnej legendy Pink Floyd. Audiovizuálny program nielen pre fanúšikov. Prejdite si s nami začiatky, vrcholy ale aj rozpad kapely. Táto skupina, ktorá nielen reprezentuje progresívny rock, ale stála aj pri jeho zrode, je zďaleka najväčším menom tohto žánru. O doprovod ku tejto magickej hudbe sa postará naša simulovaná hviezdna obloha a veľa zaujímavých vizuálov.
Dĺžka trvania: 69 minút

Vangelis

Nezvyčajný hudobný svet uznávaného súčasného skladateľa gréckej národnosti. Formou tzv. divadla hudby sa návštevníkom poskytuje možnosť oddychu, relaxácie, prípadne i meditácie. V programe sú okrem iných skladieb uvedené hudobné ukážky z filmov Chariots of Fire, 1492 Dobytie raja a Blade Runner. Znamenitá hudba vychádza z rockovej, elektronickej, klasickej aj balkánskej folklórnej hudby.
Dĺžka trvania: 68 minút

Wolfgang Amadeus Mozart

Hudobný audiovizuálny program v planetáriu, prinášajúci posolstvo mladšej i staršej generácii. Mozartova hudba je vrelá a spevná, plná úsmevu, duševnej rovnováhy, nepredstieranej radosti a pohody. Prináša ľudom to najlepšie – radosť, silu a krásu. On veľmi skoro odišiel, no svetlo jeho hudby nehasne a bude žiariť, kým bude existovať ľudský rod.
Dĺžka trvania: 65 minút

The Beatles

Hudobný audiovizuálny program v planetáriu o rockovej skupine 60-tých rokov 20. storočia The Beatles, ktorej piesne si podmanili celý svet. Alebo inak , príbeh štyroch mladíkov z Liverpoolu, ktorí svojou hudbou, textami ale i konaním nezmazateľne ovplyvnili vývoj populárnej hudby.
Dĺžka trvania: 60 minút