Hudba pod hviezdnou oblohou

Esteticko – umelecké tzv. hudobné audiovizuálne programy pod umelou hviezdnou oblohou planetária

Antonio Vivaldi – Štyri ročné obdobia

Známe hudobné dielo skladateľa žijúceho na prelome 17. a 18. storočia. Vivaldiho bravúrna hudba je vizuálne doplnená premietaním výtvarných diel maliarov, majstrov baroka. Takými boli Michelangelo Merisi, Rubens, David Teniers, Rembrandt, Vermeer van Delf a ďalší. Program je určený na oddych a relaxáciu v príjemnom prostredí pod umelou hviezdnou oblohou.
Dĺžka trvania: 50 minút

Edith Piaf

Životný a hudobný príbeh jednej z najznámejších francúzskych šansonierok 20. storočia – Edith Piaf. Táto veľká šansónová hviezda sa zrodila vo Francúzsku a jej piesne boli hitmi 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Piesne, ktorými sa prihovárala ľuďom, boli vždy plné emócií a mnohé z nich ju preslávili aj v cudzine, kde usporiadala niekoľko koncertov (USA, Južná Amerika a Európa). Z jej hudobnej tvorby boli vydané CD a nikdy sa neprestali vydávať.
Dĺžka trvania: 53 minút

Elton John II

Krátky prierez hudobníkovou tvorbou doplnený niekoľkými stručnými infoblokmi (vo hviezdnej sále) odporúčame školským exkurziám aj v kombinácii s tematickým programom v prednáškovej sieni.
Dĺžka trvania: 45 minút

Jean Michel Jarre

Hudobná mozaika súčasného svetoznámeho francúzskeho umelca. Cieľom programu nie je podať faktografické informácie o skladateľovi a jeho hudbe. Hudobným predstavením v planetáriu sa nesú dve dejové línie. Jedna súvisí priamo s jednotlivými skladbami a druhá je postavená na fenoméne času a priestoru, života na Zemi a jeho ďalšej budúcnosti. Zaujímavá koláž obrazu a zvuku prináša návštevníkom možnosť oddychu a relaxácie, ale aj zamyslenia sa nad otázkami nášho bytia.
Dĺžka trvania: 76 minút

Johann Sebastian Bach

Hudobný audiovizuálny program o géniovi barokovej hudby.V zaujímavom prostredí, pod umelou nebeskou klenbou plnou žiarivých hviezd, odznievajú najvýznamnejšie hudobné diela J. S. Bacha, doplnené rozprávaním o jeho živote a tvorbe.
Dĺžka trvania: 50 minút

John Williams – filmová hudba

Hudobný audiovizuálny program pod umelou hviezdnou oblohou, ktorý portrétuje tvorbu súčasného svetoznámeho skladateľa filmovej hudby. Williamsova tvorba, ocenená viacerými prestížnymi cenami, je reprezentovaná hudobnými ukážkami z filmových diel ako sú Čeľuste, Hviezdne vojny, Blízke stretnutie tretieho druhu, E.T. – Mimozemšťan, Jurský park, Schindlerov zoznam, A.I. – Umelá inteligencia a ďalšie.
Dĺžka trvania: 50 minút

Mike Oldfield

Výber zaujímavostí zo života a hudobného diela Mika Oldfielda, multiinštrumentalistu svetového formátu. Formou tzv. divadla hudby je snahou poskytnúť návštevníkom oddych, relaxáciu a zároveň nevšedný hudobný i vizuálny zážitok. Cieľom programu, v ktorom okrem iných sú uvedené skladby Tabular Bell, Heavens Open, ale i Moonlight Shadows, je zamyslenie sa nad Oldfieldovým hudobným posolstvom.
Dĺžka trvania: 56 minút

Piotr Iljič Čajkovskij

Životopisný hudobný audiovizuálny program v planetáriu. V Čajkovského skladbách nájdeme miesta, ktoré nás hlboko dojmú a priblížia nám jeho krutú životnú drámu. Čaká na nás krása, akú pozná len znalec života, čaro nádhery, lesk diamantov, šuchot drahocenných šiat, tanec preludov, jasná noc s vodopádmi svetiel i múdrosť čistého, prostého ruského človeka.
Dĺžka trvania: 53 minút

Posolstvo času

„Zastav sa a začni odznova pri počúvaní Piesní vzdialenej Zeme M. Oldfielda”.
Hudobno–relaxačný program s vesmírnou hudbou Mike Oldfielda, pri ktorom sa človek zamýšľa nad svojím bytím v priestore a čase – čiže vo vesmíre. Program prechádza od počiatku vesmíru cez jeho vývoj, ukazuje jeho veľkosť a tajuplnosť, až po vznik nového života, novej bytosti. Skrytou myšlienkou programu je, aby sa človek zamyslel nad tým, aký význam má pre neho čas. Ako s ním hospodári v každodennom živote a akú vážnosť mu dáva.
Dĺžka trvania: 60 minút

Vangelis

Nezvyčajný hudobný svet uznávaného súčasného skladateľa gréckej národnosti. Formou tzv. divadla hudby sa návštevníkom poskytuje možnosť oddychu, relaxácie, prípadne i meditácie. V programe sú okrem iných skladieb uvedené hudobné ukážky z filmov Chariots of Fire, 1492 Dobytie raja a Blade Runner. Znamenitá hudba vychádza z rockovej, elektronickej, klasickej aj balkánskej folklórnej hudby.
Dĺžka trvania: 68 minút

Wolfgang Amadeus Mozart

Hudobný audiovizuálny program v planetáriu, prinášajúci posolstvo mladšej i staršej generácii. Mozartova hudba je vrelá a spevná, plná úsmevu, duševnej rovnováhy, nepredstieranej radosti a pohody. Prináša ľudom to najlepšie – radosť, silu a krásu. On veľmi skoro odišiel, no svetlo jeho hudby nehasne a bude žiariť, kým bude existovať ľudský rod.
Dĺžka trvania: 65 minút

The Beatles

Hudobný audiovizuálny program v planetáriu o rockovej skupine 60-tých rokov 20. storočia The Beatles, ktorej piesne si podmanili celý svet. Alebo inak , príbeh štyroch mladíkov z Liverpoolu, ktorí svojou hudbou, textami ale i konaním nezmazateľne ovplyvnili vývoj populárnej hudby.
Dĺžka trvania: 60 minút

Hudobné programy uvádzané naživo
PaedDr. Jurajom Humeňanským

ABBA

Hudobný program v planetáriu naživo o populárnej hudobnej skupine rokov 1974-1985. Benny Anderson, Bjorn Ulvaeus a spevácky Agnetha Fälkstong a Anni-Frid Lyngstad sa stali jednou z najpredávanejších hudobných skupín. Ich hity ako Waterloo, Fernando, Cassandra, Dancing Queen po rokoch opäť ožívajú znova a sú doplnené rozprávaním o možnostiach prístroja planetária ZKP-2.
Dĺžka trvania: 80 minút

Andrea Bocelli

Hudobný program o vynikajúcom talianskom tenoristovi, ktorý zažiaril na hudobnej scéne v roku 1993. Od tej doby je popredným interpretom opernej i rockovej hudby. Program, v ktorom sú uvedené skladby Miserere, Romanza, Ave Mária a pod., doplna živé rozprávanie o projekčnom prístroji planetária ZKP-2 a jeho možnostiach.
Dĺžka trvania: 80 minút

Bee Gees

Legendárna britská skupina troch bratov sa zapísala do histórie populárnej hudby zlatými písmenami. Jadro skupiny tvorili Barry a dvojicky Maurice a Robin Gibbovci. Začínali so spevom v trojici už ako deti. Neskoršie prijali bubeníka Colina Petersena a gitaristu Vinca Melouneyho. V roku 1958 sa rodina presťahovala do Austrálie do mesta Brisbein. Tu vznikol aj ich prvý hit Speak and Specks. Kvôli ďalšiemu hudobnému napredovaniu sa v roku 1967 rozhodli prestavovať späť do Veľkej Británie. Tam už prichádzajú na scénu nové hity ako To Love Somebody ci Massachusetts. Od roku 1962 do roku 1966 skupina vydala 4 albumy a takmer dvadsať singlov. Veľkú popularitu si získali hudbou k filmu Horúčka sobotňajšej noci. Smrť brata Andyho, ako 30-ročného nadaného hudobníka a speváka, znamenala odmlku na istý čas. Pracovali na albumoch s Barbarou Streisand a Keny Rogers. Skupina zanikla smrťou Maurisa Gibba v januári 2003. Vzostupy a pády, alkohol, drogy, popularita i útlm. To všetko sprevádzalo skupinu počas takmer 40-ročného pôsobenie na hudobnej scéne. Predali celkove 110 miliónov albumov.
Dĺžka trvania: 80 minút

Céline Dion

Hudobný program v planetáriu o populárnej kanadskej speváčke Céline Dion, ktorá začínala so spevom už ako 5 ročná a vypracovala sa na medzinárodnú hviezdu. Odznejú skladby ako La Diva, Ave Mária, Immortality, The Power Of Love, My Heart Will Go On a iné, ktoré jej priniesli ocenenia hudobného priemyslu: Grammy v USA, Juno a Fénix v Kanade a World Music v Európe. Program dopĺňa živé rozprávanie o projekcii planetária ZKP-2.
Dĺžka trvania: 80 minút

Elton John

Hudobné skladby úspešného anglického speváka a klaviristu, vyznačujúce sa výraznou melodikou s modernými trendmi pop hudby.
Dĺžka trvania: 80 minút

Enya

Emotívna hudba írskej skladateľky a spevácky, známej ako Enya, s ukážkami jej doterajšej tvorby. Program naživo dopĺňajú ukážky projekcie prístroja planetária ZKP-2. V programe zaznejú skladby ako Orinoko flov, Caribian blue, The Celts, ale aj populárna melódia z filmu Pán prsteňov – Me it By.
Dĺžka trvania: 80 minút

Chris Norman

Hudobný program venovaný sólovej dráhe populárneho anglického speváka a gitaristu, zakladateľa skupiny Smokie. V programe odznejú známe hity ako Midnight Lady, Love is, Woman in Love, Some Heart are Diamonds, Million Miles a ďalšie. Jeho samostatná hudobná cesta začala v roku 1986, kedy zažiaril na popredných miestach hitparád skladbou Midnight Lady. Odvtedy koncertuje takmer po celom svete a svojím nezameniteľným spevom a hlasom si získava množstvo priaznivcov. Program doplna živé rozprávanie o možnostiach projekčného prístroja planetária ZKP-2.
Dĺžka trvania: 80 minút

Luciano Pavarotti

Hudobný program venovaný najznámejšiemu opernému spevákovi, tenoristovi, ktorého hlas znie na mnohých svetových scénach – Lucianovi Pavarottimu. Vybratých je niekoľko najznámejších ukážok operných árií z opier ako Aida, Turandot, Bohéma a podobne. Program doplna živé rozprávanie o projekčnom prístroji planetária ZKP-2.
Dĺžka trvania: 80 minút