Rozprávkové audiovizuálne programy v planetáriu

Ako sa Slniečko narodilo – 1. diel

Astronomická rozprávka pre deti od 4 rokov.
V rozprávke sa prístupnou formou vysvetlí vznik hviezd, Slnka a planét.
Dĺžka trvania: 18 minút

Ako je Slniečko ďaleko – 2. diel

Astronomická rozprávka pre deti od 4 rokov.
Je Slniečko veľmi ďaleko? To záleží od toho, aký dopravný prostriedok by sme si na cestu k nemu vybrali. Najrýchlejším spôsobom je let fotónmi. A aké je Slniečko veľké? Porovnaním veľkosti Slnka so Zemou je možné dostať odpoveď aj na túto otázku.
Dĺžka trvania: 18 minút 

Rozprávanie o Slniečku – 3. diel

Astronomická rozprávka pre deti od 4 rokov.
V rozprávke sú vysvetlené základné vlastnosti Slnka. Je Slnko zdrojom tepla a svetla? Aká je veľkosť Slnka v porovnaní s inými hviezdami? Aké sú prejavy slnečnej činnosti? Je rozdiel medzi hviezdou a planétou?
Dĺžka trvania: 18 minút

Rozprávanie o fotónkovi Filipkovi – 4. diel

Astronomická rozprávka pre deti od 4 rokov.
Kto, alebo čo je fotón Filipko? Ako a kde sa fotónik narodil? O čom Filipko rozpráva? V tejto rozprávke sa jednoduchým spôsobom vysvetľuje, čo je to svetlo.
Dĺžka trvania: 18 minút

Ariadnina čelenka

Astronomická rozprávka pre najmenších školákov.
Rozprávka je spracovaná podľa gréckej mytológie, z ktorej sa malí návštevníci dozvedia, ako sa na oblohu dostalo súhvezdie Severnej koruny. Program pozostáva z dvoch častí. Prvá časť vyrozpráva pútavý príbeh o krásnej princeznej Ariadne, udatnom Tézeovi a netvorovi Minotaurovi. V druhej časti budú predstavené súhvezdia, ktoré sa nachádzajú v okolí severného pólu.
Dĺžka trvania: 25 minút

Cesta Miri

Program je vhodný pre deti od 5 rokov, rodičov aj starých rodičov.
Príbeh veľryby Miri a starého vráskavca. Je to príbeh o mori, oblohe, ale aj o dôležitosti rodinného puta. Spolu s veľrybou Mirou budeme cestovať šírim oceánom od severného pólu až k južnému. Zoznámime sa po ceste s ľadovými medveďmi a ich príbehom o veľkom Nanukovi. Na južnej oblohe sa zoznámime so súhvezdiami, o ktorých ste určite doteraz nepočuli.
Dĺžka trvania: 33 minút

Martin a hviezda

Astronomická rozprávka pre deti od 4 rokov.
Rozprávka o Martinovi a jeho ceste za žiarivou hviezdou. Cesta k jeho hviezdičke je veľmi zaujímavá, lebo je plná stretnutí s vesmírnymi telesami. Martin opustí našu Zem, potom slnečnú sústavu a preletí aj okolo niektorých súhvezdí. Pretože sa mu podarí dostať sa celkom blízko k vytúženej hviezde, naučí sa od nej peknú riekanku.
Dĺžka trvania: 30 minút

Mesiac na vandrovke

Program vhodný pre najmenších školákov.
Počas programu sa deti stávajú svedkami pútavých rozhovorov Slnka a Mesiaca. Dozvedia sa, čo robí Slnko na oblohe počas dna a aj to, prečo Mesiac mení na oblohe svoj výzor. Múdry Povozník ich zoznámi s niektorými súhvezdiami a Vodnár im vyrozpráva veselú rozprávku.
Dĺžka trvania: 24 minút

Nevesta hviezd

Astronomická rozprávka pre najmenších školákov.
Je spracovaná na motívy klasického laponského mýtu Zamilované hviezdy. V rozprávke sa o ruku krásnej dievčiny uchádza Slnko, Mesiac a súhvezdie Veľký Medveď. Kto bude víťazom a šťastným manželom krásnej dievčiny Killiky, vyjde najavo v závere pútavého príbehu.
Dĺžka trvania: 30 minút

Princ Peter

Astronomický rozprávkový program vhodný pre mladších školákov.
Pôvodný rozprávkový program pod umelou hviezdnou oblohou planetária je spracovaný v štýle klasickej rozprávky. Princ Peter požiada princeznú Drahoslavu o ruku. Musí však splniť jednu úlohu, a to správne odpovedať na otázku: Čo je na tomto svete najdrahšie? Na odpoveď má iba jeden pokus. Aby neriskoval a nezlyhal, vyberie sa do ríše hviezd a poradí sa s najmúdrejším kráľom vo vesmíre – veľkým Jupiterom. Ako sa dostane do ríše hviezd, aké zaujímavé a neočakávané situácie zažije, či sa dozvie, čo je na tomto svete najdrahšie a ako sa to skončí, určite zaujme nielen deti, ale aj ich rodičov.
Dĺžka trvania: 38 minút

Rozprávanie horára Jedličku

Astronomická rozprávka pre deti od 4 rokov.
V jeden krásny jasný večer, keď sa na oblohe objaví súhvezdie Orión, rozpráva múdry horár Jedlička úsmevný príbeh o nebojácnom poľovníkovi Oriónovi, jeho verných psíkoch Dunčovi a Huňkovi, zlej kráľovnej Artemis, mocnom Býkovi aj o smelých kuriatkach. Program jednoduchou formou oboznamuje deti so súhvezdiami zimnej oblohy.
Dĺžka trvania: 16 minút

Slnko a hodinár

Program o hodinách a čase pre najmenších školákov.
Opäť sa začína nový deň. Všetci sa prebúdzajú – zvieratká, vtáčiky, lúdia. Tu si na svoje prichádzajú všetky budíky, pretože majú dôležitú úlohu. Ale aké to bolo kedysi, keď budíkov na svete nebolo? Program ponúka prehlad hodín od gnómonu, hodín s plavákom, presýpacích hodín, kyvadlových hodín, až po moderné budíky. V závere sa deti formou riekaniek naučia určovať čas podla ručičkových hodín.
Dĺžka trvania: 28 minút

Tomášova cesta ku hviezdam

Program vhodný pre mladších školákov.
Malý Tomáš si nájde nového neobyčajného kamaráta – Pinkiho, ktorý nie je chlapcom, ale ozajstným svetelným lúčom. Rozpráva Tomášovi svoje zážitky z ciest kozmickým priestorom, zážitky rýchlej jazdy, stretania sa so zaujímavými telesami, tajomstvá z vnútra Slnka. Aké veľké je Slnko? Prečo žiari? Bude nám vždy dávať teplo a svetlo? Čo sú to hviezdy? Ako fungujú prírodné hodiny? Po zvedavých otázkach sa spolu vyberú na výlet slnečnou sústavou. Navštívia červený Mars aj obriu planétu Jupiter.
Dĺžka trvania: 33 minút

Vesmírne otázniky

Hudobný program pre deti od 5 do 9 rokov spracovaný formou muzikálu.
Hudobný program pre deti od 5 do 9 rokov spracovaný formou muzikálu. Prostredníctvom veselých pesničiek sa deti oboznamujú so Zemou a jej najbližším okolím – s Mesiacom, súhvezdiami, Slnkom a jeho súrodencami hviezdami. Baladickou piesňou 9-poschodový dom sú predstavené všetky planéty slnečnej sústavy. V závere zaznieva optimistická pieseň Lúče. Piesne sú prepojené dialógmi medzi Mesiacom, kométou Amálkou a dievčatkom Klárkou.
Dĺžka trvania: 36 minút

Vianočný dar

Rodinný vianočný program, vhodný pre malých aj veľkých.
Návštevníci sa dozvedia čo sú to meteory, oboznámia sa s najjasnejšími hviezdami zimnej oblohy a charakteristickými súhvezdiami. Povieme si niečo o planétach a hlavne si rozpovieme veľmi zaujímavý skutočný príbeh planéty Pluto, ktorá už nie je planétou.
Dĺžka trvania: 37 minút