Ing. Ivan Bella

Jediný slovenský kozmonaut


Moja cesta do vesmíru (27.4.2012)

Možno už každý z Vás zažil ten pocit očakávania niečoho príjemného, vzrušujúceho a výnimočného vo svojom živote. 27.4.2012 sa nám vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove podarilo splniť si sen a pripraviť nevšedný zážitok aj našim návštevníkom, ktorí nás v tento deň navštívili. Trochu Vás napínam? Možno, ale aj pre mňa to bol veľmi príjemný pocit, keď na pôde nášho planetária zaparkovalo auto nášho prvého slovenského kozmonauta Ing. Ivana Bellu. Vystúpil z neho človek, u ktorého už po krátkom poznaní si môžete povedať, áno takýto by mal byť kozmonaut. Človek, z ktorého cítite človečinu, skromnosť, pohodu ale zároveň aj sebavedomie. Človek, ktorý sa nebál ísť bez prekážok ku hviezdam a ktorý tento cieľ na sto percent splnil. Od jeho letu do kozmu ubehlo už 13 rokov, stalo sa tak presne 20. februára 1999.

Ako Ivan Bella sám povedal: „Myslel som si, že záujem o môj let potrvá pol roka možno rok a potom opadne, ale nestalo sa tak. Doteraz chodievam na rôzne besedy.“ Sám prvý slovenský kozmonaut to berie ako daň, ktorú spláca Slovensku, za to, že bol ako jediný Slovák vo vesmíre.

Záznam celého rozprávania Ivana Bellu o ceste do vesmíru:

Po jeho príchode na pôdu hvezdárne a planetária sme mali možnosť „nášmu“ kozmonautovi ukázať priestory nášho pracoviska a porozprávať o našej činnosti o čo prejavil p. Bella úprimný záujem. V poobedňajších hodinách o 14.00 nastal čas na prvú prednášku pre študentov Gymnázia J.A.Raymana.

Ivan Bella nešetril slovami a veľmi farbisto a so značnou dávkou entuziazmu popísal svoju cestu do kozmu. Tá začala výcvikom vo Hviezdnom mestečku, ktorý trval približne 11 mesiacov. V auguste 1998 vybrali Ivana Bellu za člena hlavnej rusko-francúzsko-slovenskej posádky 27. expedície na Mir, ktorá odštartovala 20. februára 1999. V nej pôsobil ako kozmonaut-výskumník v rámci slovenskej misie (experimenty) Štefánik. Ďalší dvaja v posádke boli ruský veliteľ Afanasjev a francúz Haigneré. Pobyt Bellu na Mire trval 6 dní po ktorých už 27. februára prestúpil spolu s Padalkom do Sojuzu TM-28. Návratový modul pristál na padáku v nedeľu 28.02.1999 o 3:14 SEČ v Kazachstane, severne od Arkalyku. Celková dĺžka letu prvého slovenského kozmonauta bola 7 dní 21 hodín a 56 minút, pričom sa stal v poradí 385. človekom vo vesmíre.

Toto je len niekoľko informácií vybraných z autentického rozprávania Ivana Bellu, ktoré sa uskutočnilo 27.4.2012 v prešovskej hvezdárni a planetáriu v rámci dvoch prednášok pre 125 účastníkov. Radi by sme sa na záver poďakovali p. Bellovi za jeho veľmi pútavé vystúpenie, ktoré aj podľa ohlasov zanechalo v Prešovčanoch, ktorí sa tejto prednášky zúčastnili nezabudnuteľné spomienky.

Renáta Kolivošková